بهترین ترفندهای نگهداری و شستشوی ماگ سرامیکی

بهترین ترفندهای نگهداری و شستشوی ماگ سرامیکی

این روزها در اغلب خانه‌ها مرسوم شده است که هر کسی لیوان شخصی خود را داشته باشد و به‌همین دلیل انواع ماگ‌های سرامیکی، شیشه‌ای، مسی، استیل یا ملامین طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. با آنکه هر یک از این جنس‌ها مزایا و معایبی دارند، نوع سرامیکی بیشتر از مدل‌های دیگر مورد استقبال قرار گرفته است. این روزها شرکت‌های تولیدکننده به‌کمک روش‌های نوین توانسته‌اند طرح‌های متنوع و رنگ‌های گوناگونی از این ماگ را به بازار عرضه کنند

اما برای اینکه همیشه لیوان شخصی تمیز و نویی داشته باشید، باید نحوه نگهداری و شستشوی صحیح آن را بدانید. چون ماندگاری و طول عمرش را افزایش می‌دهید. بنابراین در این مقاله بهترین مواد شوینده مناسب لیوان‌های سرامیکی و نحوه شستشوی آن‌ها را توضیح می‌دهیم، همراهمان بمانید.

بهترین ترفندهای نگهداری و شستشوی ماگ سرامیکی
بهترین ترفندهای نگهداری و شستشوی ماگ سرامیکی

برای شستشوی ماگ سرامیکی از چه مواد شوینده‌ای استفاده کنیم؟

حتما برای شما پیش آمده است که بعد از یک روز کاری یا درسی سخت، هوس نوشیدن چای یا قهوه کرده‌اید تا کمی خستگی در کنید. بنابراین به‌سراغ لیوان سرامیکی شخصی خود می‌روید، اما وجود لکه‌های خشک‌شده قبلی و بوی نامطبوع آن شما را دلسرد می‌کند. راه‌حل پیشنهادی برای این مشکل چیست؟ پاسخ استفاده از مواد شوینده صحیح و مناسبی است که در ادامه معرفی می‌کنیم.

1. ترکیب آب و مایع ظرفشویی

ساده‌ترین روش برای شستشوی لیوان سرامیکی، انتخاب مایع ظرفشویی است. البته باید دقت کنید که مایع ظرفشویی مورد‌نظر اسیدی نباشد و قدرت پاک‌کنندگی ملایمی داشته باشد. چراکه مایع‌ ظرفشویی قوی، ممکن است تا حدی به سطح سرامیک آسیب وارد کند. همچنین بعد از شستشو با مایع ظرفشویی، لیوان خود را با آب فراوان آبکشی کنید.

2. ترکیب آب و جوش شیرین

جوش شیرین یکی از پاک‌کننده‌های قدرتمند برای از بین بردن لکه ظروف است که هیچ ضرری هم برای بدن ندارد. شما می‌توانید مقداری از این ماده را با آب داغ ترکیب کنید تا یک شوینده قوی به‌دست آید. این محلول شستشو نه تنها لکه‌های جدید و قدیمی ظروف را از بین می‌برد، بلکه بوی نامطبوع ماگ شما نیز به‌جا نخواهد ماند.

3. ترکیب آب و سرکه سفید

وقتی آب و سرکه سفید را به یک نسبت با یکدیگر ترکیب کنید، یک محلول پاک‌کننده قوی شکل خواهد گرفت که هر نوع لکه چای، قهوه و لکه‌های مشابه را از روی لیوان ماگ جنس سرامیک پاک می‌کند. با استفاده از این ترکیب و یک اسفنجی نرم، لیوان خود را بشویید و سپس کاملا آبکشی کنید.

4. محلول شستشوی اکسیژنه

محلول‌های شستشوی اکسیژنه که در دمای اتاق یک مایع کاملا بی‌رنگ هستند، گزینه مناسبی برای تمیز کردن انواع لیوان سرامیکی به‌حساب می‌آیند. توصیه می‌کنیم این محلول را در حالت رقیق و با غلظت پایین استفاده کنید و فراموش نکنید که در نهایت باید لیوان را با آب فراوان بشویید. همچنین معمولا روی بسته‌بندی محلول شستشوی اکسیژنه، نحوه مصرف قید شده است که با توجه به آن می‌توانید ماگ سرامیکی شخصی خود را کاملا تمیز و ضدعفونی کنید.

5. اسپری چند منظوره

استفاده از این اسپری‌ها را که معمولا برای پاک کردن چربی اجاق گاز استفاده می‌شوند، زمانی پیشنهاد می‌دهیم که ماگ شما لکه‌های قدیمی و ماندگار داشته باشد. بد نیست چند پیس از اسپری را به لیوان بزنید و آن را برای حدود 3 ساعت داخل کیسه پلاستیکی بگذارید. بعد از گذشت این مدت، کافی است با آب و شوینده ملایم لیوان را بشویید و شاهد معجزه اسپری چند منظوره باشید.

نحوه ی شستشوی ماگهای سرامیکی

هنگام شستشوی ماگ سرامیکی به چه نکاتی توجه کنیم؟

اگر لیوان شخصی شما هدیه‌ای از طرف فرد مهمی است یا بنا به هر دلیل دیگری آن را خیلی دوست دارید، هنگام شستشو باید نکاتی را رعایت کنید تا طول عمر مفیدش را افزایش دهید. نکات اصلی و مهم شستشوی لیوان سرامیکی به شرح زیر هستند:

1. استفاده نکردن از سیم ظرفشویی

همان‌طور که در بخش گذشته گفتیم، شستشوی ماگ را باید با یک وسیله نرم انجام دهید، چون اسکاچ‌ زبر یا سیم ظرفشویی آسیب‌های جبران‌ناپذیری به طرح یا لعاب آن وارد می‌کنند. اسفنج نرم و مسواک تمیز، بهترین گزینه برای شستشوی ماگ سرامیکی هستند.

2. جلوگیری از سرد و گرم شدن آنی

درست است که لیوان سرامیکی در کوره با دمای بسیار بالا پخت می‌شود، اما نتیجه احتمالی سرد و گرم شدن آنی آن هنگام شستشو، ایجاد ترک روی لعاب یا خود لیوان است. بنابراین پس از نوشیدن نوشیدنی سرد یا داغ خود داخل لیوان، اجازه دهید تا کمی با محیط هم‌دما شود و سپس آن را بشویید.

3. استفاده نکردن مکرر از مواد شوینده شیمیایی

درست است که مواد شوینده شیمیایی و سفیدکننده‌ها زودتر از هر چیز دیگری لکه و بوی نامطبوع لیوان را از بین می‌برند، اما استفاده طولانی‌مدت از آن‌ها نه تنها برای ظرف موردنظر، بلکه برای سلامت بدن انسان ضرر دارد. پس سعی کنید در مواقع خاص، از چنین شوینده‌هایی کمک بگیرید.

4. آبکشی با آب فراوان

آبکشی کامل و پاک کردن تمام مواد شوینده طبیعی یا شیمیایی از سطح ماگ‌های سرامیکی، یکی از نکات مهم و موثر بر افزایش طول عمر آن‌ها است. چراکه ماندن مواد شوینده روی سطح لیوان، لعاب و رنگش را به‌مرور تغییر می‌دهد و آن را از بین می‌برد.

5. خشک کردن کامل

بعد از اینکه لیوان خود را با آب فراوان شستید، نوبت به خشک کردن آن می‌رسد. بعضی از این ظروف به‌ خاطر نوع لعاب براقی که دارند اگر به‌طور طبیعی خشک شوند، لکه‌هایی روی آن‌ها باقی می‌ماند که به‌مرور همیشگی می‌شوند. برای جلوگیری از این مشکل کافی است لیوان را بعد از آبکشی با یک دستمال نخی تمیز و لطیف، کاملا خشک کنید.

نکات شستشو و نگهداری ماگ سرامیکی سفید
نکات شستشو و نگهداری ماگ سرامیکی سفید

نکات شستشو و نگهداری ماگ سرامیکی سفید

در میان رنگ‌های متنوع ماگ در بازار، رنگ سفید بیشترین طرفدار را دارد. اما متاسفانه همیشه لکه‌ها، لب پریدگی‌ها و مشکلاتی از این قبیل در لیوان‌های سرامیکی سفید بیشتر خودنمایی می‌کنند. بنابراین نگهداری و شستشوی آن‌ها را باید با دقت بیشتری انجام دهید. نکات شستشو و نگهداری ماگ سرامیکی سفید عبارتند از:

  • اجازه ندهید چای یا قهوه برای مدت طولانی در لیوان باقی بماند و آن را در اولین فرصت بشویید.
  • شستشوی دستی با شوینده مخصوص را در اولویت قرار دهید و تنها در مواردی خاص از ماشین ظرفشویی برای شستشو استفاده کنید.
  • بعد از خشک کردن ظرف، کافی است آن را روی استند مخصوص یا قلاب قرار دهید تا رطوبت احتمالی با گردش هوا خشک شود و لکه ایجاد نکند.

در صورتی که ماگ سفید شما با گذشت زمان لکه شده است و لکه‌های چای و قهوه روی آن با شوینده ملایم معمولی از بین نمی‌روند، از مواد زیر استفاده کنید:

  • بیکینگ سودا یا سدیم کربنات که یک پاک‌کننده فوق‌العاده برای رفع هرگونه لکه از جمله لکه‌های چای و قهوه است.
  • ترکیب قرص دندان حل شده در آب که تاثیر قابل‌توجهی برای تمیزکردن انواع لکه‌ها دارد.
  • محلول نمک و جوهرلیمو که تمیزکننده موثر لکه‌های داخل انواع ظروف سرامیکی، بدون آسیب به لعاب آن‌ها است.

سوالات متداول

بهترین مایع مناسب شستشوی لیوان ماگ از جنس سرامیک چیست؟

شوینده‌های حاوی جوش شیرین در زمره بهترین مواد مناسب شستشوی ظروف سرامیکی قرار می‌گیرند.

چطور می‌توانیم ماگ با طول عمر بیشتری داشته باشیم؟

شستشو با مواد شوینده ملایم و غیراسیدی، استفاده نکردن از ابزار زبر برای شستشو، آبکشی و خشک کردن کامل کمک می‌کنند تا مدت زمان بیشتری قادر به استفاده از لیوان شخصی خود باشید.

چرا سفیدکننده وایتکس مناسب شستشوی ماگ نیست؟

سفیدکننده‌هایی از قبیل وایتکس را اصلا برای شستشوی لیوان سرامیکی توصیه نمی‌کنیم. آن‌ها نه تنها لعاب و طرح لیوان را از بین می‌برند، بلکه باقی ماندن ذراتشان روی لیوان برای سلامت انسان خطرآفرین است.

آیا خیس کردن طولانی مدت ماگ جایز است؟

خیر. انواع ظروف سرامیکی از خاک مخصوص ساخته شده‌اند و لعاب، خاصیت ضد آبی به آن‌ها بخشیده است. خیس کردن طولانی‌مدت باعث می‌شود آب به داخل بافت لیوان سرامیکی نفوذ کند و طول عمر آن را کاهش دهد.

سخن نهایی

ماگ سرامیکی یک انتخاب محبوب برای طرفداران نوشیدنی‌های گرم مانند چای و قهوه یا نوشیدنی‌های سرد از جمله شربت و آبمیوه است. ماندگاری این محصول، خواص حفظ حرارت و طراحی متنوع آن باعث شده است در هر خانه‌ای راه پیدا کند. لیوان سرامیکی نه تنها از نظر ظاهری زیبا است، بلکه به علت ساخته‌شدن از مواد دوام‌پذیر خطری برای محیط زیست ندارد. اما برای داشتن یک لیوان سرامیکی سالم و تمیز در طولانی مدت، باید نحوه شستشو و نگهداری صحیح از آن را بدانید که در این مقاله توضیح دادیم.

فراموش نکنید اگر لیوان دست‌ساز از جنس سرامیکی خریدید، باید برای حفظ و نگهداری آن تلاش بیشتری نشان دهید. چراکه لعاب لیوان‌های دست‌ساز ضعیف‌تر است و کوچک‌ترین سهل‌انگاری در شستشو و نگهداری آسیب جدی به آن وارد می‌کند. همچنین اگر عادت دارید ماگ خود را داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید، از پخت آن در کوره‌های بسیار داغ مطمئن شوید. چون بعضی از این محصولات تحمل دماهای بسیار بالای ظرفشویی یا ماکروفر را ندارند و می‌شکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *